Sklep internetowy Best4Home.pl

Ogrzewanie podłogowe, a drewniana podłoga.

Ogrzewanie podłogowe to teraz najpopularniejsze rozwiązanie grzewcze na rynku budowlanym dostarczające ciepło całą swoją powierzchnią. Zapewnia najdogodniejszy rozkład temperatury, utrzymując większą część ciepła przy podłodze niż w wyższych partiach. Ponadto ogrzewanie podłogowe zmniejsza cyrkulację kurzu i jest bardziej energooszczędne niż tradycyjne kaloryfery oraz nie wymaga konserwacji.

 •  Ogrzewanie podłogowe dzieli się na trzy rodzaje ogrzewanie elektryczne, wodna oraz powietrzne, w zależności od sposobu uzyskiwania ciepła.  Elektryczne ogrzewanie podłogowe - w podłodze umieszcza się specjalne maty i folie grzewcze, lub przewody grzewcze, które gdy płynie przez nie prąd elektryczny dostarczają ciepło przez podłogę do pomieszczeń.
 •  Wodne ogrzewanie podłogowe - system rur grzewczych, przez które będzie przepływać gorąca woda umieszcza się w podłodze. System ten zabezpiecza się izolacją cieplną i przeciwwilgociową, następnie zalewa warstwą jastrychu na którym będzie zamontowana podłoga. Wodne ogrzewanie podłogowe można zasilać za pomocą kotłów gazowych, elektrycznych lub olejowych oraz pomp ciepła.
 • Powietrzne ogrzewanie podłogowe - połączenie systemu rur w obiegu zamkniętym z gorącym powietrzem i konstrukcji płyty fundamentowej.  Wybór rodzaju ogrzewania podłogowego może mieć wpływ na montowaną podłogę. Kilkanaście lat temu wybór ten mocno ograniczał możliwe materiały podłogowe, jedynie do płytek ceramicznych i to nie wszystkich.

Dzisiaj decydując się na ogrzewanie podłogowe możemy położyć na nie gresy, kamień, terakotę, dywany, wykładziny, panele i panele vinylowe oraz oczywiście deski drewniane, które najlepiej montować na wodnym ogrzewaniu podłogowym.  

By móc zamontować na tak zwaną podłogówkę podłogę drewnianą trzeba najpierw spełnić pewne wymagania. Po pierwsze myśląc o podłodze drewnianej nie można montować podłogówki jako ogrzewanie zasadnicze, w takim przypadku bez zastosowania kaloryfera jest prawdopodobieństwo przegrzania podłogi. Należy również zadbać o i ocenić warunki wilgotności i ocieplenia pomieszczenia oraz umiejscowienie zamontowanych okien i drzwi. Natomiast wybierając wylewkę pod posadzki drewniane na podłogówce powinno się dokładnie ocenić izolację poziomu wilgotności gruntu oraz ocieplenia. W razie konieczności zastosować dylatację, po czym wygrzać posadzkę po 30 dniach od zakończenia wylewania. Przed samym montażem podłogi po 3 dniach od wygrzania wylewki, skontrolować stan podkładu oraz wilgotność. Jeśli z przyczyn nieznanych montaż podłogi przesunie się, to po 4 dniach od zakończenia wygrzania wylewki powtórnie wygrzać. Po całkowitym ułożeniu desek na podłodze i odczekaniu 48 godzin należy uruchomić ogrzewanie podłogowe na 20C i stopniowo podnosić temperaturę przez cały dzień do maksymalnie 40C. Montując podłogę drewnianą na podłogówkę musimy również ustalić odpowiedni okres montażu. Najbardziej wskazany okres na taki montaż w warunkach klimatycznych Polski jest między majem, a wrześniem.

Preferowaną podłogą drewnianą na ogrzewanie podłogowe są deski warstwowe wykończone drewnem, idealnie przystosowane do użytkowania przy tego rodzaju ogrzewaniu, nie ulegają pękaniu pod wpływem zmian temperatur. Warstwowe podłogi drewniane najczęściej zbudowana są z trzech lub dwóch warstw z górną z litego drewna sklejonych ze sobą. Deska ta jest lakierowana, olejowana lub szczotkowana i posiada 4,5 mm warstwy użytkowej.Taka konstrukcja desek warstwowych podnosi ich elastyczność oraz zwiększa odporność na zmiany wilgotności i temperatury.

Myśląc o podłodze drewnianej na podłogówce trzeba również pamiętać o odpowiednim gatunku drewna oraz innych czynnikach jak np opór cieplny lub kurczliwość. Drewno ma różną przewodność ciepła, a zależy to od jego twardości. Im twardsze drewno tym lepiej będzie się sprawdzać na ogrzewaniu podłogowym. Jednak twarde drewno ma swoje kaprysy i nie przepada za zmianami wilgotności, które mogą powodować u niego odkształcenia i napięcia. Jedynie merbau i doussie nie ulegają takim zmianom, za czym idzie ich wyższa cena do pozostałych twardych podłóg drewnianych oraz ograniczony wybór u producentów. Następnie trzeba zwrócić uwagę na kurczliwość drewna, która powiązana jest z jego barwą. Większość jasnych gatunków drewna ma wysoki współczynnik kurczliwości i bardziej uwidacznia szczeliny w podłodze. Na dzień dzisiejszy jednak producenci podłóg drewnianych odchodzą od drewna egzotycznego, najpopularniejsze są parkiety i deski dębowe lub jesionowe.  

Tab1. Właściwości drewna względem ogrzewania podłogowego. Opracowanie własne.

Tab2. Właściwości podłóg drewnianych względem ogrzewania podłogowego. Opracowanie własne.

Jednym z producentów warstwowych podłóg drewnianych jest Finish Parkiet, produkujący podłogi z wysokim współczynnikiem przepuszczalności termicznej. Producent ten oferuje dwuwarstwową podłogę drewnianą o 6mm warstwie wierzchniej oraz dolnej mozaice wykonanej z twardego drewna, głównie dębowego i jesionowego. Warstwy połączone są do siebie prostopadle, a poprzecznie usłojeniem co zapewnia stabilizację podłoża oraz uniemożliwia odkształcenia. Natomiast nowoczesny system łączenia podłóg warstwowych typu pióro-wpust umożliwia układanie jej w rozmaite wzory oraz kombinacje aby dopasować ją do każdego pomieszczenia.

Innym znanym producentem desek warstwowych jest Parkiet Hajnówka, oferuje on DUO - deskę dwuwarstwową wykonaną z lameli dębowych lub jesionowych oraz dolnej sklejki brzozowej. Warstwa użytkowa w tej podłodze jest cieńsza niż oferowana przez Finish Parkiet, jednak nie ma to wpływu na opór cieplny.  Samo użytkowanie desek podłogowych warstwowych różnych producentów na podłogówce nie różni się specjalnie od dbania o podłogi drewniane przy innym ogrzewaniu. Pamiętać należy, że:  maksymalna temperatura czynnika grzejnego przy podłogówce to 40C, natomiast na powierzchni posadzki nie powinna przekraczać 28C, tak by nie przegrzać lub uszkodzić podłogi wilgotność przy zamontowanej podłodze utrzymywać na poziomie mniej niż 40% po przekroczeniu wilgotności powietrza np. 60% utrzymać temperaturę podłogi 17-23C stosować nawilżacze z regulatorem wilgotności w okresie grzewczym unikać dywanów w miejscach ułożenia podłogi drewnianej na ogrzewaniu podłogowym, takie połączenie tworzą strefy ciepła bez możliwości wymiany powietrza.

Walczak podłogi drewniane przedstawia swoim klientom jeszcze jedno rozwiązanie w temacie podłóg drewnianych na podłogówce. Walczak jako nieliczny produkuje podłogi lite, które można montować na ogrzewanie podłogowe. Producent zapewnia o wysokiej stabilności swoich podłóg przy zwiększonych wahaniach wilgotności oraz temperatury. Specjalna konstrukcja desek litych Walczaka posiada od spodu nacięcia poprzeczne i podłużne, zwiększające elastyczność deski i przystosowując ją do pracy na podłogówce. Deski lite wykonane w całości z jednego gatunku twardego drewna wg producenta równie dobrze przewodzą ciepło jak podłogi warstwowe. Testy wykonane w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu wykazały iż deski lite firmy Walczak wykonane specjalnie na ogrzewanie podłogowe mają taki sam opór cieplny jak deska dwuwarstwowa.

 

Czytaj więcej

Podłoga olejowana - jak pielęgnować?

Wykończenie podłogi drewnianej za pomocą oleju jest aktualnie najpopularniejszą metodą ostatecznej obróbki zamontowanej podłogi. Olejowana podłoga ma piękny naturalny wygląd i nie wchłania wody oraz zanieczyszczeń. Niestety podłoga olejowana wymaga od nas trochę więcej uwagi niż lakierowana, ale zadbana nie ma konieczności renowacji. Dlatego od samego początku należy zadbać o odpowiednią pielęgnację i konserwację takiej podłogi.

Bieżące czyszczenie olejowanej podłogi drewnianej składa się na :

 • regularne czyszczenie z brudu i kurzu powodujących zmatowienie i zarysowania, takie zanieczyszczenia podłogi można szybko pozbyć się za pomocą np. Bona Spray Mop z użyciem specjalnej ściereczki Bona Dusting Pad
 • ograniczenie ilości wody do minimum podczas czyszczenia, aby zapobiec niechcianym plamom lub uszkodzeniom podłogi
 • konieczność używania produktów do pielęgnacji tylko podłogi olejowanej, uniwersalne środki czyszczące mogą zmatowić i poplamić olejowana podłogę, dobrym produktem jest np. Bona Soap. Mydła do pielęgnacji olejowanych podłóg także można aplikować za pomocą Bona Care Mop lub zwykłą szmatką z niewielką ilością wody. Częstotliwość takiej pielęgnacji zależy od stopnia natężenia ruchu na danej podłodze. Podłogi olejowane w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie natężenie ruchu jest niskie powinno się aplikować środki do czyszczenia bieżącego co 5-7 dni, natomiast w korytarzach, na schodach od 3 do 5 dni. Pomieszczenia bardziej publiczne o dużo intensywniejszym ruchu np. w szkołach, na lotniskach, sklepach i restauracjach bieżąca pielęgnacja praktycznie oznacza codzienną aplikację środków zabezpieczających olejowane podłogi.       

                                         

Pielęgnacja podłóg drewnianych to również konserwacja, czyli dodatkowa ochrona i wzmocnienie podłogi przed uszkodzeniami. Do takowej konserwacji należy używać preparatów na bazie oleju specjalnie do tego przeznaczonych np. Bona Carl's 25 lub Bona Care Oil. Stosowanie produktów do konserwacji podłóg olejowanych powinno odbywać się w zależności o natężeniu ruchu na powierzchni podłogi parę razy w roku. Podłogi w pomieszczeniach mieszkalnych i korytarzach konserwujemy dwa razy do roku, w miejscach publicznych co 3-6 miesięcy w zależności od intensywności użytkowania podłogi. 

 

 
Czytaj więcej

Witamy na Blogu Best4Home!

 • Nov 01, 2016

 • Autor: admin

 • Kategoria:

 • Odwiedzin: 705

 • Komentarzy: 0

Już niedługo będą systematycznie pojawiać się wpisy!

Prosimy uzbroić się w cierpliwość.

Czytaj więcej